KÄSITTELYOLOSUHTEET:
Käsiteltävän pinnan on oltava kuiva eli puun kosteuspitoisuuden on oltava alle 20 %, sillä kostea puu ei ime öljyä ja öljy kuivuu kosteassa hitaasti. Koska painekyllästetty puu on usein märkää, suosittelemme sen pintakäsittelyä noin puolen vuoden kuluttua asennuksesta.
Käsittelyn ja kuivumisen aikana pitää ilman, pinnan ja puunsuojan lämpötilan olla vähintään +5 ºC ja ilman suhteellisen kosteuden alle 80 %.
ESIKÄSITTELY:
Käsittelemätön pinta:
Puhdista puupinta liasta, pölystä ja irtoavasta aineksesta. Pese homehtunut puupinta Homeenpoistolla tai Tehopesulla käyttöohjeen mukaan.
Aikaisemmin puuöljyllä käsitelty pinta:
Poista pinnalta irtoava aines kaapimella ja/tai teräsharjalla. Pese homehtunut tai kulunut ja haalistunut pinta Homeenpoistolla tai Tehopesulla käyttöohjeen mukaan. Jos puun pinnalle jää pesusta huolimatta selvä kalvo, poista se ennen käsittelyä. Anna pinnan kuivua, sillä kostea puu ei ime öljyä ja öljy kuivuu kosteassa hitaasti.
KÄSITTELY:
Varaa yhtenäistä pintaa varten riittävä määrä saman valmistuserän tuotetta.
Sekoita Valtti Kaluste- ja terassiöljy hyvin ennen käyttöä ja useasti käytön aikana. Levitä öljy siveltimellä tai sienellä tiukkaan siten, että kaikki öljy imeytyy puuhun. Pyyhi tarvittaessa imeytymätön öljy pois. Sivele tasaisesti ja yhtäjaksoisesti koko laudan pituudelta jatkoskohtien välttämiseksi. Käsittele ulkokalusteet kertaalleen. Huokoinen puu voi tarvita 2 käsittelyä. Laitureita käsiteltäessä huolehdi, ettei öljyä pääse veteen.
Seuraavan käsittelyn voit suorittaa öljyn imeydyttyä ja pinnan kuivuttua, sääolosuhteista riippuen muutaman tunnin kuluttua. Jokainen öljyämiskerta tummentaa puun pintaa. Jos et halua pinnasta tummempaa, voit huoltokäsitellä Valtti Kaluste- ja terassiöljyllä käsitellyt pinnat kirkkaalla Valtti Puuöljyllä.
Huoltokäsittely tarvittaessa. Jatkuvassa säärasituksessa olevat pinnat saattavat tarvita käsittelyä vuosittain.
TYÖVÄLINEIDEN PUHDISTUS:
Lakkabensiinillä 1050 tai Tikkurilan Pensselipesulla.
HOITO-OHJEET:
Käsittele uutta pintaa varoen noin 1 viikon ajan, jotta tuote ehtii saavuttaa lopullisen kovuutensa ja kestävyytensä. Pintaa voidaan tarvittaessa puhdistaa kevyesti pehmeällä harjalla tai mopilla noin kahden vuorokauden kuluttua pintakäsittelystä.
Likaantunut pinta voidaan puhdistaa Huoltopesulla (1 osa Huoltopesua 10 osaan vettä). Puhdista tahrat ja erittäin likaiset pinnat vahvemmalla huoltopesuliuoksella (1:1). Pesun jälkeen huuhtele pinnat ja anna kuivua.